30. november 2016

9. klasside unenäopüüdjad

Üheksandikud panid proovile oma käsitööoskused ning valmistasid kaunid unenäopüüdjad. Kasutati kudumis-, heegeldamis-, punumis- ja muid võtteid. Mis see unenäopüüdja endast õige kujutab?

Unenäopüüdja pärineb põlisameerika kultuurist ning tähendab „unistust püüdma“, „elutu vorm“, „ämblikuvõrk“ või „unistus köitesse“. Tegemist on käsitsi valmistatud pajupuust rõngaga, mille sisse on punutud võrk. Sageli kaunistati seda pühade esemetega nagu suled ja pärlid.

Unenäopüüdja kohta kehtivad mitmed uskumused ja legendid. Tuntuim legend räägib, et indiaani kultuuris oli naine, Asibikaashi, kes hoolitses laste eest, ent ei suutnud kõikide eest hoolt kanda, sest indiaanased elasid mitmetes maanurkades laiali. Seetõttu valmistasid emad ja vanaemad pajust ja paeltest eseme, mis pidi kõik halvad unenäod ja mõtted lastest eemale hoidma. Kui päike tõuseb, kaovad kõik halvad unenäod, sest tuule käes kiikuv unenäopüüdja on need oma võrku haaranud.

1960-70ndatel levisid unenäopüüdjad lääne kultuuri. Arvatakse, et unenäopüüdja sümboliseerib ühtsust erinevate põlisrahvaste ja indiaani kultuuri vahel. Samas indiaanlased leiavad, et unenäopüüdjast on tänapäeval saanud üle turustatud dekoratiivese, mida kasutatakse valedel eesmärkidel.

Kus Sina unenäopüüdjat kohanud oled?


Kommentaare ei ole: